شبکه جامع کارشناسان کشاورزی ایران

در این شبکه، کارشناسان حوزه‌های مختلف کشاورزی حضور دارند. شما هم به این جمع بپیوندید و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

2 نکته برای کوددهی پس از برداشت گل زعفران

برداشت گل زعفران httpwww.iranviptour.compackageiran-saffron-barberry-tour (2)

3 دقیقه از زمان ارزشمندتان را به مطالعه این مقاله اختصاص دهید!

آنچه دراین مقاله می‌خوانید...

عملکرد سال آینده مزرعه زعفران شما کم خواهد بود، در صورتیکه پس از برداشت گل زعفران چند اقدام پراهمیت در جهت بهتر شدن شرایط مزرعه را انجام ندهید!!!

عملکرد زعفران وابسته به برداشت گل (از جنبه گیاهشناسی کلاله زعفران) آن است و اگر میزان گل کم باشد یعنی بین بخش هوایی و زیرزمینی تعادل نبوده و در نهایت تولید گل زعفران کم شده است. البته که در تمام گیاهان برقراری تعادل بین رشد برگ و ریشه‌ها اگر ایجاد نشود، شاهد کاهش عملکرد خواهید بود. پس اگر می‌خواهید عملکرد گل زعفران شما هر ساله بهتر از سال قبل باشد، نکات پس از برداشت گل زعفران را دست کم نگیرید.

بنه یا پیاز زعفران پس از برداشت گل چگونه رشد می‌کند؟

بنه مادری زعفران
بنه های دختری تولید شده در اطراف بنه مادری

در گیاهان به اصطلاح پیازی مانند زعفران، پس از گلدهی باید به ارتباط بین برگ‌ها و پیاز توجه کافی داشته باشید تا انتقال مواد فتوسنتزی به سمت پیازها بدرستی صورت گیرد. در زعفران پیازها یا بُنه های مادری پس از برداشت گل، نیازمند تقویت هستند تا بتوانند در سال آینده هم عملکرد خوبی داشته باشند. بُنه مادری همچنین قابلیت تکثیر دارد و به جهت این شرایط، بهتر است مواردی را برای بهبود بُنه زایی فراهم کنید. در بحث تکثیر پیاز مادری یا تولید بنه‌های دختری هم کوددهی و هم آبیاری اهمیت دارد و هر چه شرایط انتقال ترکیبات فتوسنتزی از برگ‌های زعفران به پیاز مادری بهتر باشد، قطعا بنه‌های دختری نیز شرایط بهتری خواهند داشت.  

کوددهی پس از برداشت گل زعفران به چه صورت است؟

بعد از برداشت گل زعفران سرعت رشد برگ‌های زعفران زیاد می‌شود و باید در جهت بهتر شدن رشد و فتوسنتز برگ‌ها از کودهایی که موردنیاز است، استفاده کنید.

موارد کلیدی در مصرف کودهای نیتروژنی

از جمله مهم‌ترین کودها پس از برداشت گل زعفران، کودهای دارای نیتروژن هستند، اما مصرف میزان کافی این ترکیبات مهم‌تر است، از این نظر که مقادیر زیاد نیتروژن مانع بنه‌زایی و یا رشد بنه‌های دختری می‌شود. دقت کنید که مصرف بیش از حد کودهای ازته شاید از نظر ظاهری شرایط مزرعه را بهبود ببخشد ولی چون بخش اقتصادی زعفران در این مرحله پیاز یا بنه است، متاسفانه اثر منفی بر ذخایر پیاز گذاشته و در نتیجه بنه‌ها ضعیف می‌شوند و در نهایت باعث کاهش برداشت گل در سال آینده خواهد شد.

پیشنهاد می‌کنیم بر اساس برنامه کودی مزرعه‌تان عمل کنید و پس از برداشت گل زعفران برای افزایش فتوسنتزِ برگ‌ها از کودهایی مانند اوره و یا سولفات آمونیوم به میزان کافی (بسته به شرایط خاک و وضعیت عناصر غذایی، عموما 50 تا 80 کیلوگرم در هکتار) استفاده کنید. همچنین آبیاری پس از برداشت گل زعفران (زاج آب) را جدی بگیرید تا به بهبود شرایط کمک کند.   

کودهای پتاسیمی پس از برداشت گل زعفران

پتاسیم عنصر مهمی است که برای رشد اولیه بنه دختری مناسب است و بهتر است که برای نتیجه مطلوب از کودهایی با درصد بالا از پتاسیم استفاده کنید. کودهایی مانند سولفات پتاسیم پودری در جهت درشت شدن بنه‌های دختری موثرند، زیرا عنصر پتاسیم در انتقال مواد فتوسنتزی به بنه‌ها بسیار موثر است.

از سایر موارد کلیدی مصرفِ کود برای زعفران طی فصل رشد نیز غافل نشوید و چه پس از برداشت گل و چه در ادامه تا خشک شدن برگ‌ها نکات را رعایت کنید تا نتیجه مطلوبی از کشت زعفران بگیرید.

آبیاری‌های پس از برداشت گل زعفران

مراحل اساسی آبیاری‌های زعفران را بخاطر داشته باشید و بسته به شرایط منطقه و بارندگی‌ها به این مسئله توجه کافی داشته باشید.

کشاورزان زحمتکش زعفران‌کار، پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که تجربیات خود را در ارتباط با موارد کوددهی پس از برداشت گل زعفران با ما در میان بگذارید و ارتباط با ما را از طریق دریافت برنامه مصرف کودها به صورت اصولی حفظ بفرمایید.

سوالات پرتکرار در ارتباط با کوددهی پس از برداشت گل زعفران

  • بهترین کود برای محلول پاشی زعفران چه کودی است؟

حدودا از اوایل اسفند ماه به بعد، پیاز یا بنه مادری تقریبا تخلیه شده است و جذب از طریق ریشه کم می‌شود. بنابراین باید کودها را به صورت محلول‌پاشی استفاده کرد. کودهایی از جمله عناصر ریزمغذی و سیلیکات پتاسیم (سیلیکون) در محلول‌پاشی بسیار مناسب هستند.

  • مقدار کود اوره برای زعفران چقدر است؟

کود اوره باید پس از برداشت گل و برای افزایش سبزینگی برگ‌ها مصرف شود و میزان آن بسته به شرایط خاک و میزان عناصر غذایی و عموما 50 تا 80 کیلوگرم در هکتار است. از مصرف بیش‌تر از این مقدار خودداری کنید چون بر رشد بنه اثر منفی خواهد داشت.

این آموزش را دوست داشتید؟
98
7

بخش نظرات

دیدگاهتان را در ارتباط با این مطلب آموزشی بنویسید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت برنامه کوددهی اختصاصی