نکات افزایش عیار چغندرقند

مهندس مجتبی حسینیان

دانشجوی دکتری فیزیولوژی گیاهی

عضو هیئت علمی شرکت خوشه پروران زیست فناور
عضو هیئت علمی شرکت خوشه پروران زیست فناور

نکات افزایش عیار چغندرقند

یکی از موارد مهم و تاثیرگذار در درآمدزایی محصول  چغندرقند، عیار آن است و کارخانه‌های قند با توجه به میزان عیار، محصول را قیمت گذاری می‌کنند. درست است که با تنش‌های آبی، شوری و گرما، عیار چغندرقند افزایش پیدا می‌کند اما این تنش‌ها، روی عملکرد محصول نیز اثر گذاشته و باعث کاهش عملکرد می‌شوند. افزایش عیار چغندرقند زمانی ارزشمند است که با افزایش عملکرد چغندرقند همراه باشد. مدیریت صحیح تغذیه و کوددهی، انتقال صحیح قند از برگ به غده با استفاده از ترکیبات سیگنالینگ و کاهش دمای شبانه بوسیله آبیاری‌های شبانه،  سه تکنیک مهمی هستند که با استفاده از آنها می‌توانید علاوه بر افزایش عیار چغندر قند، عملکرد را نیز افزایش دهید.

پرسش و پاسخ

  • چرا اعمال تنش‌های آبی و شوری و گرما برای افزایش عیار چغندرقند توصیه نمی‌شود؟

درست است که این تنش‌ها موجب افزایش قند و در نتیجه افزایش عیار چغندرقند شده اما باعث کاهش عملکرد نیز می‌شوند، پس می‌توان از تکنیک‌های دیگری استفاده کرد که علاوه بر افزایش عیار باعث افزایش عملکرد محصول نیز بشوند.  

  • برای افزایش عیار چغندرقند، مدیریت کوددهی را از چه زمانی باید شروع کنیم؟

مدیریت کوددهی، از ابتدای رشد چغندر شروع می‌شود. زمانی که برگ‌ها رشد می‌کنند و گیاه هنوز به غده نرفته، در این زمان باید از کودهای نیتروژنی به میزان مناسب استفاده کنیم. در مراحل بعدی که غده گیاه در حال رشد است می‌توان کودهای پتاسیمی را نیز به برنامه کودی اضافه کرد.

  • در چه مرحله‌ای باید از کودهای پتاسیمی برای افزایش عیار چغندرقند استفاده کرد ؟

زمانیکه به مرحله 70 درصد رشد غده چغندرقند رسیدید باید میزان مصرف کودهای پتاسیمی را افزایش دهید تا انتقال قند از برگ‌ها به غده انجام شود. ضمن اینکه محلول پاشی سیگنالینگ در انتهای فصل رشد با کود سیلیکات پتاسیم بسیار در افزایش عیار و عملکرد نهایی چغندرقند موثر خواهد بود. 

بخش نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت برنامه کوددهی اختصاصی