کوددهی سیب زمینی پس از گلدهی

مهندس مجتبی حسینیان

دانشجوی دکتری فیزیولوژی گیاهی

عضو هیئت علمی شرکت خوشه پروران زیست فناور
عضو هیئت علمی شرکت خوشه پروران زیست فناور

کوددهی سیب زمینی پس از گلدهی

کوددهی مناسب به معنی استفاده زیاد از کود‌های مختلف نیست، بلکه به معنی مدیریت صحیح مصرف کود‌ها با هدف افزایش راندمان تولید است. این هدف با ایجاد عملکرد مطلوب و محصولی سالم در کنار کاهش هزینه‌ها محقق می‌شود. برنامه کودی صحیح پس از گلدهی سیب زمینی در جهت افزایش درشتی غده‌ها است. استفاده از ترکیبات سیگنالینگ برای تحریک انتقال مواد از برگ‌ها به غده است و از جمله راهکار‌های موثر در درشتی غده‌هاست. باید توجه داشته باشید که نیاز گیاه سیب‌زمینی به عناصر غذایی در این مرحله نسبت به ابتدای فصل رشد متفاوت است و نباید به همان مقدار از کود‌ها استفاده نمود، به خصوص استفاده از کود‌های نیتروژنه مانند اوره در این مرحله باید با دقت انجام بگیرد چون می‌تواند منجر به کوچک شدن و بدشکل شدن غده‌ها شود.

پرسش و پاسخ

  • پس از گلدهی سیب زمینی چه اقداماتی باعث افزایش عملکرد سیب زمینی می شود؟

بعد از گلدهی 80 درصد تعداد غده مشخص شده و باید روی درشت شدن غده ها کار شود. اولین اقدام مهم حفظ سبزینگی برگ ها و مراقبت از برگ ها است تا مواد فتوسنتزی کافی به غده ها برسد و دومین اقدام نیز استفاده از ترکیباتی است که باعث افزایش انتقال مواد از برگ به غده ها شود.

  • برای افزایش انتقال مواد از برگ سیب زمینی به غده ها چه کارهایی مهم است؟

باید از ترکیبات سیگنالینگ مانند عنصر پتاسیم استفاده کنیم تا مواد کافی بسمت غده ها برود. سیلیکات پتاسیم باعث افزایش انتقال مواد می شود و در مراحل درشت شدن غده می توان به صورت محلول پاشی از آن استفاده کرد.

  • برای حفظ سبزینگی برگ ها چه ترکیباتی لازم است؟

مصرف اسیدآمینه ها باید در برنامه باشد تا سبز بودن برگ ها حفظ شده و فتوسنتز مطلوب در گیاه حفظ شود. اسیدآمینه ها همچنین به تولید پروتئین های جدید کمک می کنند.

  • مصرف بیش از حد اوره چه آسیب هایی به سیب زمینی وارد می کند؟

تحریک رشد رویشی و عدم رشد کافی غده و بدشکلی و دفرمه شدن غده از جمله اثرات منفی مصرف بیش از حد اوره است. فقط 10 تا 20 کیلوگرم اوره در هکتار بعد از گلدهی سیب زمینی مصرف کنید تا شیرابه رقیق شود و سرعت انتقال مواد افزایش یابد.

بخش نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت برنامه کوددهی اختصاصی